alexandra lavrente-timisoara-2
Travel

Short Story

Știi cum sunt bărbații aceia care intră nebărbieriți într-un bistro, cu pulover croșetat de bunica, șosete desperecheate, cearcăne și păr răvășit, care se așează cu încetineală pe scaun și scot din sacoșă un MacBook Pro? Hmmm…mă intrigă oamenii aceia. Oare cum își petrec noaptea dacă la ora 14 au nevoie de o cafea tare, ca să se trezească? Oare s-au iubit sau au avut de lucru, sau au învățat pentru vreo certificare? Îmi iau privirea de la el și mă uit pe fereastra imensă ce dă în Piața Victoriei și la căsuțele ce fac ultimele pregătiri, înainte de a-și deschide rafturile cu bunătăți.

Deci cum spuneam, am venit singură spre Timișoara. A te bucura de singurătate nu înseamnă doar a te închide în atelierul tău și a lucra. Înseamnă să ai curaj, să intri în vorbă cu necunoscuți, să-ți asumi că se pot întâmpla și lucruri neplăcute, dar emoția în fața noilor experiențe să fie o răsplată mai mare decât toate temerile. Nu cred că înțeleg pe deplin cum se traduce conceptul de “a ieși din zona de confort”, nu cred că încă înțeleg ce înseamnă cu adevărat să trăiești. A trăi nu înseamnă să muncești, să câștigi bani, să-ti acoperi cheltuielile și să pleci în vacanță ca să te odihnești în câteva zile pentru o trudă de câteva luni. “A trăi” trebuie să aibe o manifestare mai profundă. Încă nu știu care.

alexandra lavrente-timisoara

Mi-am luat cazare într-un hostel, dar nu orice hostel, ci acela cu balcon spre Catedrală, cu șezlong și narghilea în camera de zi. Și niște ciuperci în chip de lămpi. Nu poți să nu observi contrastele. Dar nu intrau vechii azteci în transă, bând o licoare pe bază de boabe de cacao pentru a intra în legătură cu zeii lor? Deci poate că lucrurile sunt mai degrabă în comuniune decât în contrast. Nu că mi-ar displace hotelurile, dar locul este o clădire istorică, cu parchet și uși de lemn auriu, cu draperii groase și picturi cel puțin intrigante.

Diminețile, pe la 12, mă găseam servind micul dejun la Neața. M-am răsfățat cu ouă poșate și clătite cu sirop de arțar. Mă uit la locul ăsta hyggelig și mă gândesc că ai nevoie de puține lucruri ca să faci chestii mișto: vreo 18 specialități cu ou, fresh-uri, ceai, cafea și clătite la desert. Și poate așa e și în viață: nu îți trebuie yacht că să găsești fericirea.

Cum ar arată fericirea mea? Un job care-mi permite să călătoresc, să am un ritm de lucru atipic: să pot răscoli după-amiază cu pașii mei frunzele prin parc, iar seara să prind muzele de picioare. Nu vreau să văd lumina zilei doar în weekend. Simplul fapt de a fi într-o cafenea, a scrie cu laptopul în față, înconjurată de ropotul unei limbi străine sau de a fi într-un hostel, schimbând experiențe cu Lina, rusoaica cu care împart camera pe timpul șederii mele în timp ce editez în After Effects, pentru mine înseamnă diferența dintre o ființă umană și un robot. Poate fericirea este libertate?

Câteodată simt că sunt paralizată de la brâu în jos între 9 și 18. Literalmente. Dacă oricum nu scap de ceea ce mi-e teamă, de ce să nu mă bucur acum de trupul meu? Sunt zile în care acasă stau și mai mult la birou, sunt proiecte pentru care nu dorm o noapte întreagă, dar nu simt aceeași constrângere. Dimpotrivă. Simt că actul creativ contractă Timpul. Dar chiar dacă nu găsesc acei oameni care înțeleg că nu toți funcționăm după aceleași valori, nu e nicio dramă. Important este să mă cunosc pe mine însămi, să înțeleg cine vreau să fiu, fiindcă numai căutând am să găsesc într-o zi contextul.

Cred cu tărie că motivația poate muta munții din loc. Nu banii. Eu gândesc la fel, chiar dacă port bocanci sau stilletos, geacă din bazar sau haină de blană. Vrei să te respect, respectă-mă, îmi ceri disciplină, și eu vreau să văd disciplină în atitudinile tale. Eu cred în egalitate, fie că este vorba de prieteni, părinți, angajatori, sau de iubirea vieții mele. Când oferi constant mai multă dragoste sau mai multă atenție decât celălalt, știi sigur că lucrurile se vor rupe într-o zi.


Mă găseam urmărind contururile din ce în ce mai estompate prin bezna nopții, sub neoanele ca de spital ale trenului. Prietena mea visa adânc și eu mă pierdeam în negura gândurilor. Mă întorc și sorb din ceașca fierbinte, trag gulerul și mă fac comodă în blana hainei; va fi o noapte lungă, trenul deja are întârziere două ore.

Aș vrea să adorm, să păcălesc un pic trupul ăsta nervos și să mă odihnesc, dar călătorii din față vorbesc despre Francmasonerie și îmi țin mintea trează. Mă întreb ce părere au masonii despre reclama asta gratuită dintr-un tren în mijlocul câmpului, pe ruta Timișoara-București. Și în timp ce dialogau spunând că masonii conduc țărișoara asta, m-am trezit comentând că gunoaiele de sub băncile gării le-au lăsat totuși românii… Ideea asta, de a da vina pe altcineva pentru propria neputință, îmi stârnește dezgust. El, mergând spre Craiova ca să-și vadă copiii, să tot fi avut vreo cincizeci de ani, ea tocmai venea din Valencia să-și viziteze mama, îmbrăcată într-o rochiță care lăsa la vedere coapsele încă tinere, deși afară era un viscol de crăpau pietrele; arătau ca un cuplu – el tolerându-i toanele pentru frumusețea-i nemaivăzută, ea îndreptându-și privirea aiurea la comentariile politice. Se citea instantaneu o chimie pe care nu o găsești între prieteni, darămite printre străinii unui tren. Totuși, impresia era unanimă, că România nu se îndreaptă spre un viitor luminos, așa cum au sperat bunicii noștri, un viitor pentru care au fost dispuși să muncească și sâmbetele, să facă și ture de noapte, să sacrifice și zilele de concediu în speranța că într-o zi, copii nu vor trebui să ducă luptele bătrânilor.

Standard
alexandra lavrente_timisoara
Travel

Timișoara

alexandra lavrente_timisoara

Deși trenul a avut întârziere, am ajuns în jurul orei 8. Iar hostelul (da, am făcut rezervare la un hostel, prima oară în 8 ani) își deschidea ușile abia la orele 10. Ce să fac? Am plecat spre Piața Victoriei. Intru într-un Mc, îmi iau un cappuccino cu scorțișoară și mă duc gânditoare la masă. Am dormit în tren, dar parcă nu mă simt atât de fresh încât să încep să scriu. Ce plimbat, ce vizitat? Eu am venit în Timișoara să scriu!

Mă așez într-un colț; am o plăcere deosebită în a privi lumea. În fața mea, doi adolescenți își fac temele: cu caiet, referințe, stilou și riglă, toate cele necesare pentru școală. Și două sticle de Coca Cola în fundal. Uite aici reclama ideală la McDonald’s. Dacă ar fi apărut într-un spot, ar fi părut o utopie.

După o bună bucată de vreme ea se ridică, el o îmbrățișează. Ea nu dă atenție acestui semn de afecțiune și pare cu gândurile încurcate în teme. Mă uit la mâinile acelea mici mulându-se pe talia ei și mă minunez în sinea mea cât de tânără e dragostea sau nevoia de a împărți și a primi afecțiune și cât de caraghioasă poate părea în ochii unui om care a trecut deja de inocența primului sărut. Se mai întoarce emoția aceea cu mâini reci și vid în stomac, în afară de dățile în care merg la vreun interviu?

Însă chiar dacă nu, amintirea mă face să retrăiesc intens acel moment când ne-am cunoscut pentru prima oară și am mers împreună spre Lucianca la petrecerea unui prieten. Mă uit în urmă cu regret, spunându-mi că înainte eram tânăra, eram naivă, eram altfel, când de fapt eram fix la fel. Momentele pe care mi le amintesc, sunt tocmai acele clipe care ies la mal ca niște scoici din marea de întâmplări obișnuite. Ca și acum. Nu pot să-mi amintesc anii clipă de clipă, doar picanteriile.

De fapt am foarte vie în minte imaginea lui Alexandru Popa, băiatul de care eram eu îndrăgostită prin școala primară. Eram undeva prin clasa a 3-a și verișoara mea de la Brăila venise în vizită. Bineînțeles că mă întreabă de băieți. Și eu îi spun că Alexandru locuiește în spatele blocului.

-Păi hai să-l vedem!

-Bine, îți fac cunoștință cu el și tu spui că ne vedem cu el întâmplător.

Numai când mă gândesc la povestirea asta, îmi vine să râd cu gura până la urechi. Mda, inventivitatea fetelor când vine vorba de băieți…

În vacanța următoare și Alexandru era îndrăgostit de mine – întotdeauna am fost perseverentă. Îmi amintesc cum prietena mea urcă într-o dimineață de vară cu sufletul la gură 4 etaje  ca să mă anunțe că Alexandru Popa – numai să cauți Alexandru Popa în Pagini Aurii – este jos și că vrea să vorbească cu mine. Fug repede spre balcon și îl văd cu un braț de trandafiri, împreună cu prietenul lui Nechita, pe o bicicletă Pegas. Vorbesc cu bunicul meu să mă lase să cobor, că mă așteaptă dragostea vieții mele. Tataia Marin îmi spune că nu se poate și mai întâi trebuie să iau micul dejun.

Îmi făcuse cele mai delicioase ouă ochiuri, dar până am înghițit nemestecat, Alexandru și-a pierdut răbdarea și mi-a lăsat toți trandafirii împrăștiați pe asfalt. Panicată, m-am dus în spatele blocului. L-am găsit, am vorbit și i-am spus că dacă vrea să fie prietenul meu, trebuie să schimbe câte ceva în atitudinea lui.

În final nu ne-am pupat, nu ne-am ținut de mâna, lucrurile s-au rupt iar în anul ce a urmat am plecat spre altă școală. Sau ne-am pupat pe obraz? Nu mai știu. Oricum, altă modalitate nici nu era, decât pe obraz. Mă amuză nespus întâmplarea asta cu trandafirii roșii rupți în petale, de fiecare dată când mi-o amintesc.

alexandra lavrente_timisoara

Standard
Travel

Barcelona

alexandra lavrente_barcelona

Maraton de muzee și expoziții. Cam despre asta a fost vorba în prima parte a vacanței. Dacă m-ai fi întrebat pe mine, aș fi spus să facem mai întâi un tur gastronomic în La Boqueria, să gustăm delicioși bocadillo cu jamon și apetisante mariscos, însă chiar dacă am început mai întâi cu artele plastice și apoi cu artele culinare, Catalunya are un farmec aparte.

Dincolo de piața cu produse locale și muzeele în care Picasso te cheamă să descifrezi secretele Meninelor, Barcelona este o bijuterie arhitecturală – un oraș situat între Marea Baleară și Parc Natural de la Serra de Collserola, cu oameni primitori ce vorbesc ceva între spaniolă, franceză și italiană. Așa că în oricare dintre limbi ai saluta, îți răspund cu zâmbet larg.

alexandra lavrente_barcelonaalexandra lavrente_barcelona

Am ridicat Barcelona Card din aeroport. Acesta include transportul și intrarea gratuită la obiectivele majore și reduceri însemnate la alte obiective de referință precum Palau și Park Guell, ambele parte din patrimoniul Unesco. Se cade să începem cu Museu Nacional d’Art de Catalunya. Situat pe Montjuic, oferă o priveliște de amploare asupra orașului imens, iar buticurile cu cafea și artiștii stradali interpretând la orgă opere ale marilor compozitori dau momentului un farmec aparte. Aici am văzut multă artă religioasă, apoi am continuat cu Fundacio Juan Miro, în care am fost impresionată de atitudinea nihilistă a artistului, care rupându-se de arta tradițională, s-a dedicat experimentării unor noi limbaje de comunicare artistică de tipul sfâșierii sau arderii pânzelor, și am încheiat cu Jardi Botanic, unde am admirat cea mai frumoasă colecție de bonsai.

alexandra lavrente_barcelona

Următoarea zi am plecat spre Museu del Disseny, unde am fotografiat fiecare exponat. Literalmente. Multă ceramică în culori și forme variate, cu glazuri sidefii, folosită pentru mozaicuri și faianță, o colecție de farfurii semnată “Picasso”, dar probabil cel mai important obiect era o trăsura de pe la 1600, minunat păstrată. Al doilea etaj găzduia o expoziție de modă, începând cu corsete strâmte și crinoline somptuoase, rochii cu broderii migăloase semnate Balenciaga și terminând cu articole vestimentare din ultima colecție Custo Barcelona. Ultimul etaj oferă un ansamblu colorat de afișe care marchează Era Digitală. Masa de prânz am luat-o la cafeneaua cochetă a muzeului și am plecat mai departe spre Palau Guell.

alexandra lavrente_barcelona

Din exterior o clădire frumoasă, ca oricare alta din zona La Rambla, în interior, un palat. Reședința lui Eusebi Guell, cel mai de seamă comanditar al arhitectului Antoni Gaudi, este o nestemată ce cuprinde elemente lucrate din lemn, ceramică și metal în cele mai de seamă ateliere meșteșugărești, cu mobilier sculptat în manieră Modernistă realizat de însuși Gaudi. Turnurile de pe acoperiș, realizate în stil specific trencadis, marchează locul ca o operă semnată Antoni Gaudi i Cornet, de departe cel mai cunoscut arhitect catalan. Se spune că soția lui Guell nu era deosebit de impresionată de acest palat, ci mai degrabă de sumele enorme care au fost necesare pentru finalizarea lucrărilor. Dar Guell punea mare preț pe unicitate, fiind un magnat în domeniul industrial, un om cu rol deosebit de important în societatea vremurilor. Apoi am coborât spre Museu Frederic Mares, unde am văzut cea mai impresionantă colecție de pipe.

alexandra lavrente_barcelona alexandra lavrente_barcelona alexandra lavrente_barcelona

Luni am petrecut în Sagrada Familia. Se întră cu maxim 15 minute înainte de ora menționată pe bilet, care trebuie achiziționat cu zile bune înainte. Dar odată ce treci pe sub boltele-i arcuite, simți că locul este o odă adusă Creatorului. Gaudi și-a imaginat o biserică a viitorului, în care oameni de diferite religii se pot regăsi aici, în acest colț de lume. Și intr-adevăr, nu găsești nimic din elementele tipice în construirea unei biserici. Inspirat de Natură, coloanele de diferite culori , grosimi și durități, reprezintă copacii unei păduri, ai căror ramuri susțin acoperișul. În lumina zilei, vitraliile dau naștere unui curcubeu și minunandu-te de aceste detalii, ai impresia că timpul stă pe loc. Mai târziu am plecat spre Casa Vicens, Casa Amatller și Casa Mila, pe care le-am admirat din stradă.

Ultima zi am petrecut-o la Museu d’Historia de Catalunya, situat în zona Barceloneta, lângă port. Iahturile stau unele lângă altele, gata să se avante spre tărâmuri noi.

Standard
alexandra lavrente guernica madrid
Travel

Madrid

alexandra lavrente madrid

Un bagaj de mână; asta e tot ce am nevoie. Periuță electrică, pașaport, telefon și niște bani – chiar mai puțini decât am preconizat – ca să fiu gata. Rezervare pe airbnb, bilete pentru Reina Sofia, Prado și Thyssen-Bornemisza cumpărate online și vreme bună.

Torsul motoarelor se auzea în dreapta noastră și albastrul celestial se întindea în jur, apoi am intrat într-un halou de nori și m-am simțit ca și cum avionul și-a schimbat traiectoria și ne purta acum pe un tărâm de poveste. Dar nu o poveste cu Harap-Albi, ci una cu autostrăzi adevărate, clădiri istorice îngrijite, străzi pavate frumos, metrou deschis până dimineața și șoferi care lasă pietonii să traverseze regulamentar, fără să tureze motorul.

Ne-am cazat, plăcut surprinși de atmosfera parfumată a locului, curățenia impecabilă și atenția cu care erau aranjate detaliile. Serile le-am petrecut epuizați pe canapea, urmărind un fel de Investigation Discovery în español.

Dimineața se aud cocoșii în București, apoi începe să se umple camera de aroma cafelei; jazz se aude în fundal. Așa sunt diminețile noastre. E lesne de spus că nu sunt o persoană matinală, fiindcă chiar dacă mă trezesc devreme, ritualul ăsta de cafea cu lapte durează cel puțin o oră. Și în prima zi, după ce am aterizat, încercând să facem maratonul obiectivelor turistice, ne-am trezit dormind pe băncile de piatră din Retiro. Așa că sâmbătă am luat lucrurile încet, bucurându-ne pur și simplu de timpul petrecut împreună.

alexandra lavrente - madrid almudena 1 alexandra lavrente - madrid almudena 2 alexandra lavrente - madrid 3 alexandra lavrente madrid alexandra lavrente madridalexandra lavrente - madrid 11 alexandra lavrente madrid

Pornim pe jos. Începem cu Puente de Toledo, Piramides, Puerta de Toledo, Iglesia de San Isidro, trecem pe la Mercado de San Miguel pentru prânz și desert. E aglomerat, dar merită așteptarea pentru locuri la masă. De la jambon până la stridii, pizza pregătită de italieni și toate sortimentele de brânzeturi, aici găsești totul proaspăt. O piață cu delicatese, acoperind două șiruri de standuri, forfotind de străini portughezi, italieni, francezi și nemți; o clădire contemporană din sticlă și grinzi metalice în inima unui centru vechi. Nu poți să nu admiri contrastul arhitectural, fiindcă deși pare a se pune vechiul și noul laolaltă, oriunde am fost, centru istoric sau cartiere mărginașe, nu am văzut clădiri scorojite sau degradate.

Ajungem la Muzeul de Artă Contemporană Reina Sofia, unde nu se fac poze la colecția permanentă, dar se pare că toată lumea vrea o bucățică din Visage du Grand Masturbateur, astfel că nu pleacă nimeni acasă fără o imagine făcută pe furiș cu telefonul. Luăm prânzul pe la orele 16 iar cina în La Tragantua, un loc pentru care refrenul acela cu “esențe tari în sticluțe mici” se pliază foarte bine.

Seara îl prindem pe Mario Vargas Llosa la un churros con chocolate la San Gines și ne bucurăm de luminile de noapte ale Madridului – fiindcă metroul circulă până la două dimineața și vine din cel mult cinci în cinci minute.

alexandra lavrente - madrid mario vargas llosa alexandra lavrente - madrid chocolateria san gines

Duminică dimineață ne dăm seama că am uitat pasta de dinți. Cum se zice “pastă de dinți” în spaniolă, fără google translate…? Fiindcă nu am luat telefonul cu mine – și nu e “dentifricio” ca în italiană, iar vânzătorul la buticul din colț este chinez…

Luăm micul dejun la Panaria din Atocha și pornim spre Prado. Nici aici nu se fac poze, așa că va trebui să mă mulțumesc cu planul clădirii… Dar locul este IMENS și mi s-a părut că ai nevoie de mai multe zile că să admiri fiecare lucrare și să asculți audioghidiul sau să consulți aplicația, ca să pleci acasă cu ceva mai mult decât privitul. Am stat până s-a închis, undeva pe la șapte. Seara ne-am dus spre El Sur. Nu erau locuri când am ajuns, dar în Madrid se zice “Hola” la intrare și se așează la bar. Localurile arată în general că niște bodegi, dar mâncarea este divină. Am comandat pulpo a la plancha și a fost cea mai bună caracatița cu cartofi pe care am gustat-o vreodată! Iar sangria a ajuns până în călcâi…

alexandra lavrente madrid - el sur

Luni iarăși am pornit pe jos spre Thyssen Bornemisza. Cum e gratuit, am păstrat biletul pentru mâine, astfel că în prima zi am văzut Louis Vuitton Time Capsule și al doilea etaj al expoziției permanente. Deși muzeul găzduiește lucrări importante de Picasso, El Greco, Zurbaran, Gaugain, Van Gogh, Renoir, Degas, Monet și alți impresioniști, aici se fac poze, așa că am profitat din plin.

alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza alexandra lavrente thyssen bornemisza_16

Ce impresii mi-au rămas?

1. Ne plimbam prin Plaza Mayor și am intrat într-un magazin chinezesc. În tip ce noi ne uitam după genți, vânzătorul cânta împreună cu casetofonul muzică tradițională la guqin. M-a întristat chestia asta… Fiindcă în timp ce ne mirăm că un asiatic nu se împotmolește de birocrația, limba sau cutumele unei țări pentru a-și deschide un magazin, gândul de fapt îi este tot acasă. Eu simțeam că m-aș putea integra, chiar dacă atunci când vroiam să rostesc ceva, mi se încurcau în minte italiana cu spaniola. Paradoxal, când m-am întors în România, mi s-a părut foarte ciudat să aud vorbindu-se românește pe stradă. Mintea mea încă citea regulile de bună conduită din metrou – “mochila” (rucsac) se ține pe jos, spre a fluidiza traficul.

2. Orașul este imens. Nu ne-am plimbat decât până la periferia zonei centrale, dar clădirile arătau impecabil.

3. Eram răcită când am plecat din Otopeni, iar când am aterizat în Barajas erau opt grade. Nu ne-am dat seama cât de mult munții din împrejurimi influențează clima, astfel că diminețile erau răcoroase iar după-amiezile tocmai bune de purtat tricou. Cert este că farmaciile sunt mai rare, le găsești numai pe hartă. În schimb în România sunt peste tot. Și asta spune ceva, nu? Cert este că m-am întors mai bine, fără niciun fel de medicament. Dar odată ce m-am întors, m-am simțit expusă la același mediu: în trenul dinspre București spre Galați, două femei – una pe la vreo cincizeci și cinci, cealaltă pe la șaptezeci și cinci – trei ore jumate ( fiindcă în trei ore jumate se parcurg 228 de kilometri, iar cea în vârstă a coborât la Brăila. Apropo, cu avionul din București spre Madrid sunt tot atâtea ore, chiar mai puțin ) au vorbit exclusiv despre operații, înmormântări, cancer, admițând cu o oarecare superioritate că iau câte treizeci de pastile pe zi… Am încercat să mă mut de mai multe ori; abia la Buzău am reușit.

4. Din aeroport ajungi foarte ușor în centru cu metroul. Totul este foarte bine semnalizat; nu ai cum să te rătăcești.

5. Dove cumpărat din Madrid chiar are 1/4 cremă hidratantă.

6. Nu mi s-a părut că oamenii debordau de fericire – mulți sud-americani în metrou – dar se simțea din felul în care lucrurile arătau ca întreg, că treburile stau altfel decât în România. Nu am prea văzut mașini scumpe sau haine de firmă, dar oamenii se îmbrăcau cu gust. Cât este de important să fii conștient cu ce te îmbraci, nu doar să arunci o maletă și colanți! Treaba asta și eu o uit uneori; doar de-asta mi-am tăiat părul, ca să am mai puțin de lucru, nu ca să mă întreb dimineața dacă prind părul în veșnicul coc sau îl întind cu placa…

7. Tot impresia de “benessere” pe care am simțit-o și la Roma. Seara localurile sunt pline, dar nu este ideea de a comanda șapte feluri de mâncare și a sta câteva ore la masă, dimpotrivă. Mergi în La Rollerie, iei două Mahou cu patatas, intri în Museo del jamon și iei un bocadillo, te plimbi un pic prin Retiro și la sfârșit închei cu chocolate y churros care se găsește peste tot. Madrid, “te ves muy bien” – cum zice Maluma…sigur mai venim!

Standard
Alexandra Lavrente - Alba Iulia
Travel

Holiday gourmet

Alba Iulia Alba Iulia Alba Iulia Alba Iulia Alba Iulia

Stii ce inseamna libertatea pentru mine? Sa ma pot trezi la noua, sa beau o cafea fierbinte, ma lungesc un pic cu micul dejun, ma hotarasc ca vreau sa mergem la munte si sa punem bagajele laolalta. Pe la orele doisprezece se aud cheile in broasca si coboram o singura data. Nu, nu ma mai intorc dupa nimic, chiar daca e sa raman fara papuci de casa – fiindca lucrurile esentiale sunt doar trei: chei, bani si aparatul foto. Si am nevoie de trei zile pline ca sa intru in atmosfera de vacanta. Daca fug din oras doar un weekend, e ca si cum te-ai aseza in fata mea cu o felie delicioasa de tort cu ciocolata, de pe care se topeste inghetata si mi-ai spune ca nu e decat o singura lingurita. Deci pentru mine, libertatea are gust de prajituri.

Iubesc sa descopar locuri noi, dar in acelasi timp, raman fidela locurilor care mi-au placut. Si le revad pana simt ca nu mai au nimic de spus. Asa ca am pus si Sibiu pe harta, dupa Alba Iulia. Dar oriunde as calatori, simt ca imi hranesc spiritul, in unele locuri mai mult decat in altele. Si desi mi-a placut mult Alba Iulia, cu cetatea ei de caramida rosie, parca in Sibiu se simtea o alta energie. Si nu datorita Targului de Craciun.

Alexandra Lavrente - Alba Iulia Alexandra Lavrente - Alba Iulia Alexandra Lavrente - Alba Iulia Alexandra Lavrente - Alba Iulia Alexandra Lavrente - Alba Iulia Alba Iulia

Am ajuns pe la ora cinei si ne-am indreptat spre Carpaccio, un loc intim cu iz de whiskey vechi. Am comandat un risotto delicios si mai tarziu un lava cake. Am iesit sa ne plimbam in racoarea serii si cladirile devenisera umbre. Dimineata am pornit spre cetate si am ramas impresionata de curatenia, coerenta arhitecturii si de starea generala a centrului vechi cu fortificatiile sale. Repetitia asta dintre caramidele rosii, gazonul verde si ceata formau parca un portal. Avea ceva magic, in special locurile mai putin umblate de oameni, cum ar fi Castrul roman. Dupa lectia de istorie a urmat pranzul sublim si medieval la Pub13.

Dar nu pot sa inchei povestea despre Alba Carolina, fara sa spun ca in urmatoarea dimineata ne-am baut cafeaua la Framm’s. Din momentul in care am intrat, am simtit vibratie artistica si idei proaspete in aer – Universitatea e in apropiere. In meniu gasesti doar licori si mi-a placut asta. Ca si cum oamenii si-au spus: hai sa facem chestii mai putine, dar misto, si punem si jazz in fundal. M-am simtit inconjurata de copilarie, fluturi, spirit ludic. Mai vreau!

Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu Alexandra Lavrente - Sibiu

Apoi am plecat spre Sibiu si vreau sa-ti spun despre doua locuri care mi-au placut mult: Heim Apart si Hochmeister. A fost pentru prima oara cand ne-am cazat intr-un apartament, dar efectiv m-am simtit ca acasa. Si nu e vorba exclusiv de interior, ci de faptul ca anumite obiecte de uz personal erau aceleasi. Dimineata am baut o ceasca de Lavazza impreuna, ne-am uitat pe Travel Channel, am editat imagini si spre pranz am pornit in oras. Se simtea ca e luni – am reusit sa ne plimbam prin piata, sa admiram fiecare stand. De la mancare traditionala si deserturi (deserturi e categorie separata de mancare 🙂 ), pana la globuri, sapunuri, decoratiuni si accesorii, toate lucrate manual.

Hochmeister, situat via a vis de apartament, ne-a deschis usile sale cu lumina calda. Mobilierul este facut pe comanda, minimalist prin design, complex prin structura. Am savurat cea mai buna supa crema de dovleac cu crutoane si am zambit tot timpul, incantata de atmosfera. In fiecare zi am mancat intr-un loc nou, si fiecare a avut ceva special – la Casa Hermania am mancat cea mai buna supa de chimen, iar la Max cele mai gustoase paste, dar aici am simtit o energie aparte. Trebuie sa vii si tu!

Standard